28
07
2016
EUR: 3,347USD: 3,017

Hedef yine jandarma karakolu

60 PKK'lı Şemdinli'deki Beyyurdu Jandarma Karakolu'na saldırdı.
7 Temmuz 2010, aramba - 08:29

Beyyurdu Jandarma Karakolu Komutanlığı'nın güvenlik üssünü ele geçirmek isteyen PKK'lılar 3 koldan geldi. Ancak Mehmetçik hemen fark etti. 2 saat süren çatışmadan sonra teröristler kaçtı.

Kuzey Irak'tan geçen 60 PKK'lı, Şemdinli'deki Beyyurdu Jandarma Karakolu'na saldırdı. 3 asker şehit oldu, 12 PKK'lı öldürüldü. PKK'lılar önceki gece saat 23.30 sıralarında Beyyurdu Jandarma Karakol Komutanlığı'nın emniyet unsuru olarak görev yapan 2 kilometre uzağındaki üsse 3 koldan yaklaştı. Ağır silahlarla gelen 60 kadar PKK'lı, tetikte bekleyen askerler tarafından fark edildi. Askerlerin uyarı ateşine PKK'lılar ateşle karşılık verince çatışma çıktı. Çatışmada Piyade Onbaşı Erkan Akdeniz (22), erler Volkan Yulalı ve Mahmut Yalçındağ (22) şehit oldu. 3 asker de hafif yaralandı. 2 saat süren çatışmada karakola sızma girişimi püskürtülen PKK'lılar kaçtı. Bölgeye havadan ve karadan birlikler sevk edilerek operasyon başlatıldı. Beyyurdu köyündeki korucular da operasyonlara katıldı. İnsansız Hava Aracı Heronlar'ın yerini belirlediği teröristler, Kobra tipi helikopterler ve top atışlarıyla ateş altına alındı. Toplam 12 PKK'lı öldürüldü. Şehitlerin cenazeleri ise Hakkâri'de yapılan törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

AKTÜTÜN'DEN GEÇTİLER
Bu arada, istihbarat birimlerinin geçen hafta sınır birliklerine yazı göndererek "büyük eylem" uyarısı yaptığı belirtildi. Beyyurdu üs bölgesinde saldırı sırasında 30, karakol komutanlığında da yaklaşık 200 askerin olduğu kaydedildi. Kuzey Irak'tan gelen teröristlerin, Aktütün Bölgesi'ndeki dağlık araziden geçiş yaptığı belirlendi. Beyyurdu Jandarma Karakolu, PKK'lıların 5 Ekim 2008'de saldırdığı ve 17 askeri şehit ettiği Aktütün Jandarma Karakolu'na da 15 kilometre uzaklıkta. Aktütün Jandarma Karakolu'nun güzergâhına hakim bir tepe üzerindeki karakol, yanındaki köyün ismini taşıyor.

The Times:
Bu yaz çok sıcak geçecek

İngiliz The Times gazetesi, dün muhabirinin PKK ile yaptığı bir röportajı yayımladı. PKK'lı Sozdar Avesta, "Bu yaz çok sıcak geçecek" dedi ve Türkiye genelinde gruplarının harekete geçirildiğini söyledi. Aynı PKK'lı Türkiye'nin Kürt sorununa barışçıl çözümde başarısız olduğunu da söyledi. SABAH